ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
07.10.2024 | Как в Будапеща използват възстановена топлина от битови отпадъчни води за устойчиво отопление
27.09.2024 | Обсъждат бъдещето на геотермалните термопомпи на Geothermal Heat Pump Days 2024
27.09.2024 | Нов европейски проект ще разработва насоки за безопасна работа със запалими хладилни агенти
16.09.2024 | Chillventa 2024 отваря врати за професионалистите от хладилния сектор през октомври
Постигането на топлинен комфорт през студените месеци в годината е възможно само при добре функционираща отоплителна инсталация, която, освен да гарантира комфорта на обитателите, е добре да бъде и достатъчно ефективна от икономическа и енергийна гледна точка. Възможностите днес съвсем не са малко, както по отношение на вида на системата за отопление, така и по отношение на вида на топлоносителя и енергоносителя, вида на отоплителните тела и т.н.
Върху избора на система, обикновено влияят редица фактори като предназначение на сградата, метод на изграждане, продължителност на експлоатация, вида на енергоносителя и т.н. За критериите при избора на отоплителна система и за съвременните решения, разговаряме с Ангелина Вукашинова, проектант ОВКИ, в проектантско бюро АРК Дизайн. “Добре е заданието за проектиране на отоплителната инсталация да се направи след уточняване на разпределенията на сградата. Обикновено, изборът на вида отопление се оказва една от най-трудните задачи за собственика”, коментира инж. Вукашинова.
Избор на генератор на топлина
Първата стъпка обикновено е изборът на генератор на топлина. Според инж. Вукашинова, е добре да се вземат предвид няколко фактора, сред които: дали се предвижда сградата само да се отоплява или ще е необходимо и охлаждане; в случаите, в които се предвижда отопление с котел, съответно кой е подходящият енергоносител – твърдо гориво, газ, нафта, ток; при необходимост и от отопление, и от охлаждане, какви са възможностите при избор на термопомпен агрегат, с оглед избор на подходящ вариант, съобразен с възможните източници на енергия - вода/въздух, вода/вода, геотермални сондажи със солов разтвор вертикални или хоризонтални. “Необходимо е също да се уточни дали отоплението ще е децентрализирано или локално за всяко помещение, при което е възможно използването на електрически уреди тип конвектори. При реализиране на система и за отопление, и за охлаждане при избор на локално охлаждане, то често се реализира с климатизатори тип сплит система”, коментира инж. Вукашинова и допълни: “При жилищните сгради е добре да се вземе предвид и периодът на използваемост на сградата, т. е. дали тя ще се използва целогодишно или сезонно”.
Подходяща топлоизолация
При съвременното строителство един от основните приоритети се явява топлоизолирането на сградите, с което се цели повишаване на енергийната им ефективност и, съответно, намаляване на енергийните разходи. “Преди започване на проектирането на отоплителната инсталация е необходимо да се реши каква да бъде топлоизолацията на сградата”, отбеляза инж. Вукашинова. Като основни тенденции към монета тя посочи следните: при външни тухлени стени с дебелина 25 cm, обикновено външната изолация да е от експандиран полистирен с дебелина 8 cm. “По този начин достигаме коефициент на топлопреминаване от около 0,35 W/m2K , който е и референтният по Наредба №7”, допълва г-жа Вукашинова. “При външни стени от тухла Wienerberger обикновено се поставя 5 cm неопор, при което се постига топлоизолация с коефициент на топлопреминаване под референтния нормиран. Подовете към земя или сутерен обикновено се изолират с 5 до 6 cm екструдиран полистирен, външните стени, вкопани в земята с екструдиран полистирен с дебелина 8 cm, покривите с минерална вата с дебелина от 15 до 20 cm, за по-добър ефект, имайки предвид, че къщата губи топлина най-вече през покрива. Дограмата е добре да бъде стъклопакет с референтен коефициент 1,7”, информира Ангелина Вукашинова.
Отопление с котел
Сред често срещаните решения за отопление на жилищни сгради са отоплителните инсталации с котел. “При избора на отоплителна инсталация, преди уточняване на вида на захранване на котела, е добре да се вземат предвид и експлоатационните разходи”, коментира инж. Вукашинова. Сред възможните енергоносители са твърдо гориво – най-често дърва или палети, природен газ, нафта, пропан бутан, електрическа енергия. “В последно време електрическата енергия, нафтата и пропан-бутанът се изравниха по отношение на експлоатационните разходи”, коментира г-жа Вукашинова, като допълни: “Най-търсено за жилищни сгради си остава използването на котел на твърдо гориво или газ. Все по-голяма популярност добиват и котлите на пелети. Живеем във време, в което използването на възобновяеми енергийни източници е все по-широко застъпено”. “След като се вземе решение за изграждане на конвективна отоплителна инсталация с отоплителни радиатори и котел на твърдо гориво, например, логично изниква въпросът: “Ами лятото?”. В този случай обикновено се предвижда охлаждане с климатици тип сплит система, които да работят през лятото и преходните сезони (пролет, есен)”, отбеляза инж. Вукашинова. Като недостатък на този тип климатици тя посочи многото външни тела, разположени на фасадата на сградата, което от естетична гледна точка нарушава общата й визия.
Инсталация с термопомпа
Друга възможност за отопление е използването на термопомпа. “Ако се избере отоплителна инсталация с термопомпа, добре е да се вземе предвид фактът, че в този случай като вътрешни отоплителни тела е препоръчително използването на вентилаторни конвектори”, информира г-жа Вукашинова. Като предимство на използването на термопомпен агрегат тя посочи по-малкото пространство необходимо за монтаж, в сравнение с монтажа на котел на твърдо гориво или нафта. “Необходимо е да се уточни за какво ще се използва термопомпата само за отопление; за отопление и охлаждане; отопление, охлаждане и БГВ. Възможно е и използването на подово лъчисто отопление”, отбеляза инж. Вукашинова. По отношение на избора на външен топло- и студоносител, тя заяви: “Видът на топло- и студоносителя се определя след разглеждане на спецификата на терена и ценовото предложение. Обикновено най-лесното решение е да се предвиди термопомпа с вода/въздух. В този случай специфичните особености на терена не са от особено значение. Необходимо е да се избере място за монтаж на външното тяло, което да е леснодостъпно. В ценово отношение разликата между различните видове външни източници не е голяма. Естествено, добре е да се има предвид, че има разлика в КПД-то на различните видове термопомпи, т. е. в СОР-фактора”.
Тенденции към момента
По мнението на г-жа Вукашинова, за момента тенденцията е предимно към използването на отоплителен котел на твърдо гориво или природен газ. “Това си остава един от най-разпространените начини за отопление на жилищни сгради. След поскъпването на природната газ някои собственици се застраховат и избират и двата варианта. Започнаха да навлизат и котлите на пелети. При избора на котел на пелети, обаче, е добре да се има предвид, че самият котел е окомплектован с бункер, поради което възниква необходимост от много по-голямо пространство в котелното помещение. Това много често се забравя и от инвеститора, и от архитекта, с оглед на желанието им да се обособи по-голямо жилищно пространство”, коментира г-жа Вукашинова. Като друга тенденция тя посочи съчетаването на котел на твърдо гориво или газ с термопомпа. “Засега котлите на твърдо гориво или газ са по-достъпни като първоначална инвестиция, докато тази за термопомпата е по-голяма. Това е причината някои собственици да избират инсталация, предвидена за работа и с двете съоръжения, като монтажът на термопомпата се оставя за един по-късен етап. Това не е невъзможно. Но все пак трябва да се има предвид, че вътрешната инсталация е „постоянна величина”, т. е. трябва да има възможност да се ползват и двата генератора на топлина. Също така термопомпите работят с топлоносител с по-ниска температура, при което не е подходящо използването на радиатори като вътрешни отоплителни тела. Подходящ избор са подово лъчисто отопление или вентилаторни конвектори”, пояснява г-жа Вукашинова.
Възможности за използване на възобновяеми енергийни източници
“За отопление на еднофамилни къщи все по-често се използват термопомпи или котли на пелети. И двата източника работят с енергоносители, причисляващи се към възобновяемите енергийни източници”, коментира г-жа Вукашинова.
При еднофамилните жилищни сгради най-често срещаният възобновяем енергиен източник е слънцето. Изборът на комбиниран бойлер със слънчеви колектори е най-разпространеният вариант за производството на топла вода за битово горещо водоснабдяване (БГВ), както и за подпомагане на отоплението. “Естествено, винаги има алтернатива за затопляне на топлата вода, когато липсва достатъчно слънчева енергия. Може да се избере бивалентен бойлер с две серпентини, индиректно затопляне на водата от слънцето или от друг енергиен източник. Другият енергиен източник може да бъде котел или термопомпа. Електрическия нагревател също е добре да се предвижда”, коментира инж. Вукашинова и допълни: “Все пак соларната инсталация има табло за управление, с помощта на което ползването на източниците на топлина се степенува в ред, като, естествено, слънчевата енергия е приоритетна, след което е котелът или термопомпата и накрая е електрическият нагревател”.
Източник: сп. ТД Инсталации; снимки: АРК ДизайнКлючови думи: отоплителна инсталация генератор на топлина енергоносител децентрализирано отопление локално отопление топлоизолация
С геотермална енергия ще се отоплява детска градина във Велинград
Болница в Нова Загора търси изпълнител за основен ремонт на отоплителна инсталация
Електрически парни котли - специфики в приложението, избор и оразмеряване
Община Добрич изпълнява европейски проект за възобновяема енергия и енергийна ефективност
ОБУ "Св. Климент Охридски" търси изпълнител за доставка и монтаж на водогреен котел в отоплителна инсталация
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2024 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.