ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
28.04.2025 | В Ямбол се проведе ежегодното състезание за най-добър млад инсталатор
16.04.2025 | Hoval отбеляза 80-годишен юбилей
11.04.2025 | Енергийната сигурност беше във фокуса на конференцията Heat Pump Technologies в Милано
09.04.2025 | Hoval България разшири управленския си екип
04.04.2025 | Термопомпена технология с отпадна топлина доставя чиста и евтина енергия за финландската индустрия
Електрическите парни котли се използват за захранване с технологична пара на индустриални процеси или за отопление, основно с случаи на спиране на основните паропроизводствени мощности. Икономически е оправдано използването им и когато регулируемите обхвати на използваните продукти от централното паропроизводство са твърде големи. Принципно тези модели се отличават с минимално технологично време за пуск на съоръжението.
Икономическата ефективност на големите котелни инсталации в областта на индустрията или енергетиката е в пряка зависимост от цената на изкопаемите горива. Операторите на малки модели могат много по-лесно да управляват енергийните си разходи, контролирайки консумацията на пара в зависимост от текущото потребление, без да правят компромис с производителността на технологичните процеси.
Използването на електрически парни котли за производство на топлоносител в областта на централното топлоснабдяване е обосновано при продължително затопляне на времето в рамките на отоплителния сезон, когато са налице необходимите предпоставки големите модели, захранвани с изкопаеми горива, да бъдат спрени. В редица случаи дори и при работа в режим на минимално натоварване, произвеждат по-голямо количество пара от текущите технологични нужди.
Неизползваната по предназначение пара обикновено се изпуска в атмосферата, което означава неефективно използване на първичните енергоизточници и води до финансови загуби. Изводът е, че в редица случаи те могат да бъдат икономически изгодно решение. Те са в състояние да захранват с пара технологични процеси, работейки при пълно натоварване, докато големият котел, захранван с изкопаеми горива, е в профилактика или на ремонт.
Производителите на електричество са едни от най-големите оператори на горивни уредби, захранвани с изкопаеми горива. Поради обстоятелството, че повечето от устройствата работят на въглища , промените в международните цени на нефта и газа не оказват съществено влияние върху цената на ел. енергията. По принцип разходите за производство на пара от промишлени котелни инсталации, захранвани с ток, биха били много по-високи в сравнение с използването на първичните енергийни източници - нефт и газ. Електрически парен модел за производство на технологична пара е икономически оправдан само в случаите, когато потреблението е ниско.
Подходящи са за производството на пара под високо и ниско налягане. В стандартно изпълнение са с мощност над 100 kW (приблизително 165 BHP). Някои производители се занимават с развоя и изпълнението на по-големи модели по поръчка. Електрическите парни котли са подходящи за използване в голямо разнообразие от процеси, сред които производството на химикали, бои, хартия, текстилни изделия, петролни, фармацевтични, пластмасови и каучукови продукти; както и при обработката и производството на храни и напитки.
Най -общо се използват за захранване с пара на технологични процеси, изискващи загряване, хидратиране или стерилизация. Специфични техни приложения са снабдяване с пара за резервоари; съдове за химически реакции и дестилиране; реторти и автоклави; процесите ламиниране, гофриране и щамповане; нагревателни плочи и матрици, използвани при производството на пластмаси и еластомери.
Въпреки че повечето производствените предприятия разполагат със собствени горивни инсталации за производство на пара за отопление и битово горещо водоснабдяване, работещи с изкопаеми горива, в редица случаи е ценово по-ефективно да се инсталира електрически котел за локално отопление на определена зона от предприятието. Също така могат да бъдат оптимално решение при избора на ново оборудване, когато големите, захранвани с изкопаеми горива котли, са неприложими или използването им не е задължително.
Сред предимствата им е отсъствието на проблеми, свързани с неефективно изгаряне на горивото и с отделянето на емисии от вредни вещества в атмосферата. В сравнение със захранваните с течно гориво котли, при електрическите модели не се налага монтирането и поддръжката на резервоари за горивото, както и контрол върху наличието на утечки. За разлика от котлите, захранвани с изкопаеми горива, експлоатацията им не включва поддръжката на сложни съоръжения като горелки или специално внимание към топлообменните повърхности.
Стандартното изпълнение електрически парен модел включва пълна окомплектовка с всички необходими за експлоатацията на съоръжението средства за контрол и аксесоари. Отличават се с лесна експлоатация, поради което не се налага продължително обучение на персонала по поддръжката. Сред спецификите им е бързият им пуск. Отличават се с без опасна и безшумна работа и компактна конструкция, която позволява инсталирането на парни котли в непосредствена близост до мястото на консумация.
Това премахва необходимостта от изграждане на дълга преносна мрежа и ограничава до минимум загубите от топлопреноса, които могат да достигнат над 10%. Съвременните конструкции електрически парни модели са добре изолирани, което минимизира топлообмена с околното пространство. Захранват се с мрежово напрежение, като единственото допълнително изискване при използването им е захранването с вода.
Характеризират се с опростена поддръжка, включваща рутинна проверка на нивото на водата, състоянието на електрическата инсталация и подмяна на нагревателите през указан от производителя период от време. Както всички парни котли, електрическите трябва да се снабдени с вградени аналогови измервателни прибори. Поддръжката им включва и периодично продухване за поддържане на висок КПД.
Тъй като електрическите парни котли се доставят предварително сглобени, а изискванията към инсталацията им са подобни, оразмеряването и изборът не са сложни. Оптималният избор включва изпълнението на четири стъпки:
Налягането трябва да бъде най-ниското налягане, което може да осигури необходимата мощност на продукта при температура на парата, по-висока от температурата на технологичния процес. За да се определи дали увеличаването на процесната температура е достатъчно, трябва да се провери разполага ли топлообменникът с необходимата топлообменна повърхност.
Използва се зависимостта: Q = U x A x DT, където Q е топлообменът, U е коефициентът на топлообмен на загрявания продукт, А е топлообменната повърхност на топлообменника, а DT е промяната в температурата. Ако се налага, DT може да се увеличи, стига максималното проектно налягане в устройството и максималната допустима повърхностна температура на топлообменната повърхност, която е в контакт с продукта, не са прекалено високи.
Източник: TLL MediaКлючови думи: Електрически парни котли отоплителни инсталации локално отопление
Област: ОВК
Обявиха победителите в конкурса Heat Pump Awards 2023
Френско предприятие намали драстично енергийните си разходи с комплексно решение с термопомпи
Устойчиво използване на геотермална енергия с оптимизирани топлообменници на Alfa Laval
МЕ предлага за обществено обсъждане проект на наредба за проверка за енергийна ефективност на отоплителните инсталации
Община Хисаря търси изпълнител за преустройство на отоплителни инсталации
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
10.02.2025 | REHVA напомня за ролята на ОВК системите за пожарната безопасност
29.11.2024 | В Барселона заработи първата в света инсталация за възстановяване на отпаден студ от LNG терминал
11.11.2024 | Иновативна инсталация на INNIO в Австрия съхранява излишъка от енергия през лятото и го използва през зимата
04.11.2024 | Млекопреработвателно предприятие в Норвегия повишава устойчивостта с иновативно решение с термопомпа
21.10.2024 | Hexonic разширява гамата топлообменници от серията JAG с два нови продукта
10.02.2025 | REHVA напомня за ролята на ОВК системите за пожарната безопасност
29.11.2024 | В Барселона заработи първата в света инсталация за възстановяване на отпаден студ от LNG терминал
11.11.2024 | Иновативна инсталация на INNIO в Австрия съхранява излишъка от енергия през лятото и го използва през зимата
04.11.2024 | Млекопреработвателно предприятие в Норвегия повишава устойчивостта с иновативно решение с термопомпа
21.10.2024 | Hexonic разширява гамата топлообменници от серията JAG с два нови продукта
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.