HVAC Bulgaria  

Мерки за повишаване на енергийната ефективност в системите за вентилация и климатизация

10.08.2012   |   Начало»Експертно
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

инж. Юлий Армянов, управител на Тангра-АВ

Интересът към енергоефективни или енергоспестяващи системи следва кривата на повишение на цените на първичните енергоизточници. Нещо повече, в последните около 20 години все по-убедително се доказва, че засиленото енергопотребление влияе неблагоприятно върху околната среда и води до климатични изменения. По тези причини, Европейският съюз, създаде програма, имаща за цел до 2020 година да се постигне намаляване емисиите на парникови газове с 20%, добив на 20% от енергията от ВЕИ и увеличаване на енергийната ефективност с 20%.

Системите за вентилация, климатизация и отопление са изключително голям консуматор на енергия за отопление през зимата, за охлаждане през лятото и за целогодишно проветряване (вентилиране). Разходите за отопление, вентилация и климатизация в търговски и обществени сгради е 42%, а в жилищните сгради е 56% от общото енергопотребление. Според изследване на енергийното представяне на сградите в ЕС от 2002г., те консумират 40% от тоталната енергия използвана в Европейския съюз. (ЕPBD 2002, REHVA journal).

Клиенти, монтирали високоефективни термопомени инсталации получават обратно до 55% от направеното капитално вложение
Следвайки директивата на ЕС, много страни създадоха подходяща нормативна база и финансови стимули за енергоефективни системи за ОВК. Рекуперацията на енергията от изхвърляния въздух от пожелателно е превърнато в задължително мероприятие.
Клиенти, монтирали високоефективни термопомени инсталации (АА, СОР> 3.5 – 3.8), получават обратно до 55% от направеното капитално вложение (Legge Finanziaria 2008, Art. 1,347 Law No 296 of 27 December 2006). Подобни мерки у нас са все още предстоящи!
Независимо от липсата на стриктна нормативна уредба и бонуси, с радост отбелязвам, че българските проектанти, инсталатори и най-важното – крайни клиенти, обръщат все по-сериозно внимание на енергоефективните системи за ОВК. Причината е очевидна. Енергоефективните инсталации за вентилация, климатизация и отопление са икономически изгодни, здравословни и екологични.

Естествено всеки инвеститор би искал да вложи парите си по най-разумен начин, изграждайки своя обект. Ползите от добра топлинна изолация и плътни дограми (врати, прозорци) са безспорни и нормативно регламентирани. Една сграда с ниско енергопотребление, постепенно започва да прилича на „термос”, в който кафето е топло и след 12 часа. Единственият недостатък е, че в този „термос” живеем ние.

Добрият микроклимат има икономически ефект
Добрият микроклимат, температура, влажност и пресен въздух са предпоставки за работоспособност, ниска заболеваемост и дори и в това има икономически ефект.
Ще огранича разсъжденията си само върху инсталации за проветряване (вентилиране) по няколко причини. Първо, защото термопомпените инсталации са добре изследвани и рекламирани от световноизвестни производители. Второ, защото енергийните разходи за проветряване, често надвишават тези за отопление в съвременните сгради. Трето, защото нашата фирма има повече от 20 години опит, развитие и постижения в този сегмент.

Механичната вентилация с рекуперация на енергия е задължителна
Очевидно е, че новите сгради, които виждаме всеки ден не могат да бъдат проветрени с отваряне на прозорци. Механичната вентилация с рекуперация на енергия е задължителна. Безспорно, инвестицията за такива системи е по-висока, но се възвръща само за 1.5 - 2 години, на база спестена енергия. Има няколко основни фактора, които влияят върху срока на откупуване на капиталното вложение:
Климатични условия на района
Време на експлоатация (часове/годишно)
Цена на първичната енергия
Цена на оборудването
Разходи за поддръжка
Лихви върху кредит (ако инсталацията е изградена с кредит)
Финансови бонуси за енергоспестяване (ефективност)
Цена на вредни емисии
Пазарна стойност на обекта, като функция от заложените „екстри”

Идея за разходите по инсталацията, в зависимост от нейната ефективност може да получите от графиката. – схема 2

По обясними причини, капиталното вложение, често е водещо при вземане на решение и тук е необходимо да бъде внесена повече яснота.

Системите за възстановяване на топлина и студ във вентилационни и климатични инсталации могат да струват 0 лв
Съществува схващането, включително в много уважавани научни среди, че енергийният ефект от рекуперация през летния период е малък. В това има известна логика, защото часовете с температура над 25ºС в България не са много. Важното в случая е, че изчислявайки топлинния и особено хладилния център, проектанта калкулира необходимата енергия и на тази база избира съоръженията. Енергоспестяващите системи за вентилация и климатизация понижават цената на енергийния център (топлинен и студов) и по този начин се самоизплащат.

В последните години се наблюдава тенденция за повишаване ефективността на енергоспестяващите съоръжения. Тя се обославя от ръста в цените на енергоносителите и стремежа за покриване параметрите на програма 2020 на ЕС.
Промените в енергийната класификация на EUROVENT потвърждават горните твърдения.

Класификация на енергийната ефективност на климатични камери. – таблица 1

През 2008г. изискванията за ефективност са варирали в зависимост от дебита на обработвания въздух. За съжаление, понякога търговските похвати вземат връх над професионализма и днес могат да се намерят проспекти, демонстриращи ефективност над 95 %.

Новите продукти на Тангра също преследват повишена ефективност. Рекуперативната ни вентилация и климатизация, постигащи преди три/четири години енергоспестяване от 50 – 60% постепенно се трансформират. Новите съоръжения покриват клас А по цитираната горе класификация и постигат реална ефективност от 80% при изравнени въздушни потоци и без кондензация. Благодарение на доброто качество и конкурентна цена, все по-успешно изнасяме и продаваме тези съоръжения в повече от 10 европейски държави.

     
Източник: Тангра-АВ

Ключови думи: Тангра   ОВК   енергийна ефективност   рекуперация   климатични системи   вентилация  

Област: Експертно  

Аристон
Подобни статии
HEXONIC

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Passive House Shop
Български технически каталог
Последно от Експертно

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯПродуктови офертиБраншови акцентБизнесИнвестицииВидео на седмицатаПроектиПредстоящоРеализацииСъбитиятаОбществени поръчки/ТърговеОбучения/СеминариЕкспертноТехнологииСтатииКариериОбяви за работа
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...