HVAC Bulgaria  

Тенденциите за повишаване на енергийната ефективност на ОВК системите са насочени предимно към използването на възобновяеми енергийни източници

06.07.2012   |   Начало»Експертно
Редактор
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова
Пепа Петрунова Редактор
Пепа Петрунова

Марян Петров, управител на Мариан и Синове - М. Петров

Предлаганите от Мариан и Синове - М.Петров системи за отопление, климатизация и производство на топла вода са базирани на термопомпи, слънчеви колектори и съоръжения за изгаряне на биомаса.
Термопомпите са съоръжения, използващи енергията на въздуха, водата или земята за отопление и климатизация на сградите и за производство на битова гореща вода (БГВ). Те се приемат за един от най-ефективните в енергийно отношение и с най-ниски разходи. Внедряването им е начин за понижаване на вредните въглеводородни емисии (CO2) и опазване на околната среда. Могат да се комбинират с алтернативни възобновяеми енергийни източници като слънчеви панели за подпомагане на отоплението и производството на битова гореща вода.

Термопомпените инсталации съчетават три вида инсталации
- отоплителна, охладителна и производство на БГВ. Първоначалната инвестиция е висока, но предимствата са много. Инсталациите са с ниски експлоатационни разходи - отдадената енергия в жилището е от 3 до 5 пъти по-висока от тази, която термопомпата изразходва за своята работа, т. е. ако тя консумира 1 kWh, отдава 5 kWh. Съответно цената на добитата енергия е 0,046 лв./kWh. Инсталацията е напълно автоматизирана с възможност за дистанционно управление. За всяко едно от помещенията в сградата може да бъде задавана и автоматично да се поддържа различна температура в зависимост от предпочитанията. Има възможност за часово, дневно, седмично и месечно програмиране.
Термопомпите вода/вода черпят енергия от подпочвената вода, след което я предават във вътрешната част на сградата, използвайки електроенергия за работата на компресора. Подходящи са за самостоятелни жилищни сгради. Освен посочените по-горе предимства, тези термопомпи осигуряват винаги едно и също количество топлина или студ независимо дали външната температура е -25 °C или +45 °C, тъй като подпочвената вода целогодишно е с температура от 10 до 14 °C. Могат да се използват за многофамилни сгради, като на всеки етаж се монтира „топло-студомер”, за точно определяне на изразходваната от термопомпената система електроенергия.
Инсталирането на термопомпа земя/вода изисква изграждането на сложна външна инсталация. Необходима е и голяма свободна площ, която не бива да се засажда с дървета, или да се застроява.

Термопомпа слънце/въздух – вода
Системата представлява термопомпа от нов тип слънце/въздух-вода. Тя съчетава предимствата на класическите слънчеви панели (директно усвояващи слънчева енергия) и термопомпите въздух/въздух или въздух/вода (усвояващи акумулираната във въздуха слънчева енергия). При наличие на слънце възвръща до 8,25 kW топлинна енергия за всеки вложен киловат електроенергия. Това е показател, който не може за момента да бъде достигнат по друг начин.
Термопомпата работи и с енергия от въздуха в облачно, мъгливо и снежно време, както и през нощта, ако няма достатъчно акумулирана топлинна енергия. Комбинирана с подходящ термоакумулатор, системата дава възможност средните разходи за отопление да намалеят около 4 пъти, сравнени с разходите за отопление с електроенергия.
Слънчевите термални решения са сред най-рентабилните източници на топлинна енергия за битова гореща вода и подпомагане на отоплението. В същото време са интелигентен начин за спестяване на разходи и опазване на околната среда.
За климатичните условия в България при оползотворяване на слънчева енергия са гарантирани минимум 30% снижаване разходите за отопление и минимум 80% снижаване разходите за производство на битова гореща вода.

Отопление с биомаса
Пелетите са екологично чисто гориво, неутрални по отношение на въглеродния диоксид (СО2) и при горене не отделят черен дим. Системите за отопление с пелети и за подгряване на битова гореща вода са подходящи за еднофамилни къщи, апартаменти, вили, офиси, цели жилищни сгради или големи работни помещения. Този вид отопление е по-евтино в сравнение с отоплението с електроенергия, природен газ и дизелово гориво. Котлите са с висока ефективност, лесно обслужване , елементарна поддръжка и защита от аварии. Горивният процес е напълно автоматизиран чрез вградени регулатори за температура и време и инсталацията може да работи за дълъг период от време без допълнителна човешка намеса. Възможно е и дистанционно управление чрез GSM. Котелът може да бъде комбиниран и със слънчева инсталация.
Този вид отопление набира все по-голяма популярност в страните от Западна Европа и подлежи на субсидии в голяма част от страните членки на ЕС
Сред предлаганите от Мариан и Синове - М.Петров решения са и фотоволтаични системи, рекуперативни вентилационни системи, хидрофорни инверторни инсталации.

     
Източник: ТД Инсталации, снимка: Мариан и Синове - М. Петров

Ключови думи: ОВК   биомаса   термопомпени инсталации  

Област: Експертно  

Аристон
Подобни статии
HEXONIC

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Passive House Shop
Български технически каталог
Последно от Експертно

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯПродуктови офертиБраншови акцентБизнесИнвестицииВидео на седмицатаПроектиПредстоящоРеализацииСъбитиятаОбществени поръчки/ТърговеОбучения/СеминариЕкспертноТехнологииСтатииКариериОбяви за работа
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...