ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
23.05.2022 | Пазарът на системи за централно отопление и охлаждане нараства с над 5% CAGR до 2028 г.
16.05.2022 | Община Димитровград договори допълнителни 4,4 млн. лв. за подмяна на отоплителни уреди
16.05.2022 | Община Стамболийски въвежда инсталации на водород за отопление на общински сгради
09.05.2022 | Пазарът на ОВК системи се очаква да достигне близо 220 млрд. долара през 2030 г.
Комплексът DB Schenker е разположен върху 47 дка и се състои от офис сграда с разгъната застроена площ от 9200 кв. м, 2 складови халета – склад за претоварване на пратките (т. нар. разпределително хале ) с обща площ от 2000 кв. м, а другият – логистичен (т. нар. складово хале с прилежащо към него климатизирано хале 1000 кв. м), е с площ 3000 кв. м.В складовете се съхраняват предимно техника, резервни части, материали за строителството, пакетирани полуфабрикати, в общи линии стоки, за чието съхранение не са необходими по-специализирани условия. Технологичният процес налага бързи транспортни връзки между двата склада и административните отдели, което предопределя комплексното застрояване с долепени една до друга сгради. Комплексът разчита и на два собствени ж. п. коловоза с обща дължина от 220 м, предвидени за директно разтоварване, ж. п. вагон - товарен автомобил, както ж. п. вагон - покрита рампа. На територията на комплекса има изградени собствен трафопост, дизелгенератор за аварийно захранване и КПП.
В претоварния склад не се изискват никакви специфични условия по отношение на поддържането на температура, тъй като пратките престояват в него много кратко време, коментират от логистичната компания. Другият склад – логистичен, се използва за по-дългото съхранение на пратки и в тази връзка, наличието на продукти, които са чувствителни към температура, е наложило и климатизацията му, като крайната цел е поддържане на определени температурни условия – температури между 8 и 25 градуса Целзий през цялата година. За удовлетворяване на изискванията е инсталирана климатична система с въздуховоди и термопомпен климатичен агрегат въздух-въздух, производство на фирма GEA. С цел постигане на равномерна температура във височина на помещението са монтирани дестрафикационни осови вентилатори. Инсталираната мощност е 56 kW за охлаждане и 63 kW за отопление.
При проектирането на сградата са взети под внимание и австрийските стандарти. Цялата сграда е топлоизолирана с изолация 10 см Аustroterm, съотношението плът-отвор (прозорец-стена) е оптимално спрямо енергийните нужди и натоварвания на сгради от този тип. Особено внимание при строителния процес е обърнато на окомплектовката на дограмата с всички уплътнения, по принцип пропускани от строителните фирми, заради икономия на средства. Пълната окомплектовка гарантира добре изолирана сграда с минимални енергийни загуби.
Система за подово отопление и охлаждане
Сградата разполага със система за подово отопление и охлаждане (тръбни подови мрежи), производство на фирма Рехау. „Благодарение на тази технология, се постига затоплянето или охлаждането на големи площи, като използваната енергия е по-малко в сравнение на конвенционалните системи”, разказват от фирмата доставчик. „Тя работи в режим на отопление с вода, която е затоплена до 35-40 градуса, докато при конвенционалните системи тези градуси е необходимо да бъдат 60-70. Друго неоспоримо предимство е, че при този вид отопление/охлаждане се минимизира завихрянето на прах, което се наблюдава при отопление-охлаждане с климатични системи и др. Оптималното решение е този вид система да бъде комбинирано с термопомпена инсталация за постигане на максимална ефективност при малко разходи, и използвайки естествените природни ресурси”, споделят от Рехау.
Другата иновационна система на Рехау, предстояща да се изгради в близко бъдеще, са две пречиствателни станции за отпадни води. „При тези системи ефективността се състои в това, че те пречистват отпадните води и могат да бъдат използвани повторно за напояване или за казанчетата на санитарните възли на обекта. По този начин може да бъде постигнато спестяване на разходите за вода до 40% на година, и освен това се допринася значително за опазването на околната среда”, информират те.
Като временно решение в момента се използват електрически котли (с обща инсталирана мощност 150 kW), тъй като в процес на разработване е система от сондажи за използване на енергиен източник- нискотемепратурни води - геотермия. При тази система основният топло/студоизточник е вода, с топлинна енергия, акумулирана в почвата (температурният градиент се покачва в дълбочина) и посредством работата на термопомпата тази енергия се извлича и се използва за нуждите на климатизацията на сградата. Общата инсталирана мощност се планира да бъде 120 kW за отопление и 112 kW за охлаждане. Към момента работата по изграждането на системата е достигнала до етап, в който са разработени няколко кладенеца - 2 черпещи (т. нар. инжекционни) и 1 връщащ (т. нар. реинжекционен). Предстои изграждането на още 4 броя. След лабораторни анализи и консултации със специалисти от Германия (лидер в използването на подобни „зелени” системи за отопление/охлаждане, има готовност за продължаване на работата. Електрическите котли ще останат като аварийна, резервна мощност. Съвместната работа на вентилационната система на сградата (работеща на 100% пресен въздух), се осигурява от система за сградно управление (т. нар. Building Management System - BMS), където всички параметри на системата се следят, анализират и отчитат.
Вентилационните инсталации, подово отопление и охлаждане на административната сграда на логистичен център Шенкер са изпълнени от фирма Ян-93.
Термопомпените климатични агрегати
за вентилация са производство на фирма EuroClima, Австрия. За осигуряване на битовата гореща вода са предвидени инсталации за слънчева енергия, с които се пести значителна част от енергията за затопляне на водата и същевременно се редуцира в голяма степен емисията на вредни вещества в атмосферата. Изградената инсталация е с продукти на Viessmann с обем на бойлера 1000 л. За хората в помещенията се осигурява необходимото количество пресен въздух посредством климатични централи. Тяхната конструкция позволява използването на енергията на изхвърляния от помещенията въздух благодарение на рекуперативния топлообменен агрегат (рекуператор) въздух - въздух.
Ключови думи: подово отопление геотермална помпа рекуперация
Област: Реализации
Глобалният пазар на подово отопление през 2022 г. се оценява на 4,8 млрд. долара
Глобалният пазар на вентилационни системи с рекуперация на топлина ще достигне 7,7 млрд. долара до края на 2032 г.
Италиански производител на подово отопление търси партньори
Пазарът на системи за подово отопление със значителен ръст до 2023 г.
ACTON и REHAU представиха системи за отопление и охлаждане
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
26.07.2021 | Климатех Инженеринг реализира успешен проект в офис сграда в София
04.01.2021 | EVN Топлофикация приключи първия етап от изграждането на 5 водогрейни котела в Пловдив
03.12.2020 | НЕТ-БГ реализира проект с термопомпи с газов двигател AISIN
23.11.2020 | Монтират новите отоплителни уреди по проекта за преход към екологично отопление във Велико Търново
27.07.2020 | НЕТ-БГ реализира проект с термопомпа за климатизация на производствена сграда в Казанлък
26.07.2021 | Климатех Инженеринг реализира успешен проект в офис сграда в София
04.01.2021 | EVN Топлофикация приключи първия етап от изграждането на 5 водогрейни котела в Пловдив
03.12.2020 | НЕТ-БГ реализира проект с термопомпи с газов двигател AISIN
23.11.2020 | Монтират новите отоплителни уреди по проекта за преход към екологично отопление във Велико Търново
27.07.2020 | НЕТ-БГ реализира проект с термопомпа за климатизация на производствена сграда в Казанлък
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
© Copyright 2010 - 2022 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.