ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
28.04.2025 | В Ямбол се проведе ежегодното състезание за най-добър млад инсталатор
16.04.2025 | Hoval отбеляза 80-годишен юбилей
11.04.2025 | Енергийната сигурност беше във фокуса на конференцията Heat Pump Technologies в Милано
09.04.2025 | Hoval България разшири управленския си екип
04.04.2025 | Термопомпена технология с отпадна топлина доставя чиста и евтина енергия за финландската индустрия
Европейските градове са водещи в декарбонизацията на отоплението и охлаждането. От геотермални иновации до управлявано от AI съхранение на енергия – такива са решенията на финалистите за Наградата на Общността на европейските кметове (Covenant of Mayors - Europe) за 2025 г. "Pioneers in Heat Decarbonisation", целящи да декарбонизират отоплителните системи и да се борят с енергийната бедност.
Избраните финални предложения включват различни по големина градове от всички части на Европа и демонстрират впечатляващ набор от иновативни, устойчиви и приобщаващи проекти — всеки от които доказва, че пътуването към отопление без изкопаеми горива напредва, споделят организаторите от EU Mayors. Ето кои са те.
Като Европейска зелена столица за 2025 г., Вилнюс прави смели крачки към бъдеще без изкопаеми горива. Един от забележителните проекти е изграждането и внедряването на най-голямата абсорбционна термопомпа в Балтийския регион. Тази амбициозна инициатива повишава ефективността на системата за централно отопление на града чрез оползотворяване на отпадната топлина от производствените процеси. С възстановената топлинна енергия термопомпата осигурява отоплението на 26 жилищни сгради с енергиен клас A++ годишно.
Победителят в наградата "EU Green Leaf" за 2026 г., Вааса приспособява пещерите, ползвани за хранилище на нефт през 70-те години на миналия век, за съхранение на възобновяема топлинна енергия. Иновативният проект Vaskiluoto позволява на града да съхранява излишната възобновяема енергия и да я доставя, когато нуждите и цените за отопление са най-високи. С тази инициатива градът успява да намали своята зависимост от въглища на топлофикационната мрежа с над 30%.
Лапеенранта се стреми да постигне въглеродна неутралност до 2030 г., като ползва евтина електроенергия с ниски емисии, за да трансформира своето централно отопление. За целта се използва способ за съхранение на топлинната енергия, а потреблението се управлява с помощта на AI алгоритми за оптимизиране на зареждането въз основа на капацитета, цените на електроенергията и търсенето на топлинна енергия. Този пилотен проект повишава достъпността и устойчивостта, като гарантира справедлив достъп до основни енергийни услуги.
Известен като най-зеления град във Франция, Безансон възприема социално приобщаващ подход към декарбонизацията на отоплението. Чрез разширяване на централна топлофикационна мрежа градът осигурява местна възобновяема енергия на цени с 30% по-ниски от пазарните. Мрежата дава приоритет на енергийно бедните райони, като гарантира, че ползите от чисто и достъпно отопление достигат до уязвимите групи от населението и подкрепя борбата срещу енергийната бедност.
Макар и малък град, Кампи Салентина постига висок ефект с проекта GROWS, подкрепен със значително финансиране от Европейската инвестиционна банка. Чрез инсталирането на високоефективни термопомпи градът подобрява топлинния комфорт на жителите, като същевременно насърчава по-чисто отопление, създава работни места в електроенергийния и строителния сектор и укрепва местната икономика.
Порто стартира своя път към детоксикация на отоплението в оживения квартал Asprela чрез проекта "Asprela + Sustentavel" — първата енергийна общност в града. Чрез генериране на електроенергия от фотоволтаични панели проектът снабдява 180 семейства с нужната енергия за отопление и охлаждане на домовете им. Този иновативен подход не само намалява емисиите, но също така помага в борбата с енергийната бедност в района.
Тази средиземноморска община модернизира отоплителната си инфраструктура, като заменя остарелите нафтови котли с високоефективни термопомпи и инсталира фотоволтаични панели за захранване на тези нови системи в обществени сгради. Давайки приоритет на училищата, общината осигурява по-добър топлинен комфорт за ученици и учители, като същевременно насърчава усилията на града за декарбонизация.
Домокос напредва към целта за декарбонизация, като инсталира термопомпи въздух-вода за отопление и реверсивни термопомпи за охлаждане в офиси и класни стаи. Като дава приоритет на училищата, градът създава по-здравословна и по-устойчива учебна среда, като същевременно дава положителен пример за обществена инфраструктура.
Мехелен разработва устойчиво централно отопление чрез използване на геотермална енергия и отпадна топлина от пречистване на вода. Някога считани за неосъществими, тези проекти сега се подкрепят от новите пилотни инициативи и нови карти за топлинно зониране. За дасе подпомогне тази трансформация, е създадена "Коалицията за отопление на града", обединяваща над 25 организации от публичната администрация, бизнеса и гражданското общество.
Дългогодишен лидер в отоплението с възобновяеми източници, Рейкявик използва геотермална енергия от 70-те години на миналия век. Сега градът стига още по-далеч с проекта Silverstone — инициатива за трансформиране на електроцентралата Hellisheidi ON в едно от първите в света геотермални съоръжения с почти нулеви въглеродни емисии. Този проект подчертава постоянния ангажимент на Рейкявик към иновациите за чиста енергия.
Всички тези градове са пример за големите възможности, когато се обединят амбицията, иновациите и ангажираността на общността. От EU Mayors очакват представените проекти да вдъхновят още градове в Европа и извън нея.
Източник: EU MayorsКлючови думи: EU Mayors топлофикационни мрежи декарбонизация отоплителни системи геотермална енергия
Област: ОВК
Енергийната сигурност беше във фокуса на конференцията Heat Pump Technologies в Милано
Термопомпена технология с отпадна топлина доставя чиста и евтина енергия за финландската индустрия
Уебинар запознава с приложението на големи термопомпи за централизирано отопление
Уебинар представя инструменти за ефективно планиране на декарбонизацията на топлофикационните мрежи
Пилотен проект реализира геотермално решение за устойчиво охлаждане
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.03.2025 | Кои бяха акцентите на ISH 2025
24.03.2025 | Уебинар запознава с приложението на големи термопомпи за централизирано отопление
19.03.2025 | Събитие представя енергийноефективни ОВК решения на Eurotherm
13.03.2025 | Hexonic с участие на Romtherm 2025 в Букурещ
06.03.2025 | БАОВК организира обучение за работа с флуорсъдържащи парникови газове
28.03.2025 | Кои бяха акцентите на ISH 2025
24.03.2025 | Уебинар запознава с приложението на големи термопомпи за централизирано отопление
19.03.2025 | Събитие представя енергийноефективни ОВК решения на Eurotherm
13.03.2025 | Hexonic с участие на Romtherm 2025 в Букурещ
06.03.2025 | БАОВК организира обучение за работа с флуорсъдържащи парникови газове
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.