ПОСЕТЕТЕ ОЩЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА
29.09.2023 | Община Бургас планира да захрани всички детски заведения с геотермална енергия
29.09.2023 | Предстои форум на заинтересованите страни по Плана за ускорено внедряване на термопомпи в ЕС
21.09.2023 | Уебинар разглежда възможностите за декарбонизация чрез планиране на отоплението в градовете
21.09.2023 | В Свилоза заработи инсталация за производство на топлинна и електрическа енергия от биомаса
Сред основните фактори, от които в голяма степен се определя надеждната и безаварийна работа на енергийноефективните електрони устройства, е поддържането на параметрите на работната среда в строго определени граници. Стриктното спазване на производствените изисквания към съответните електронни съоръжения по отношение стойностите на температурата, влажността, а в редица случаи и запрашеността на въздуха в работните помещения на промишлени сгради, е трудно постижимо със стандартните системи за сградна климатизация.
С цел осигуряване на необходимите предпоставки за оптимално функциониране на компютри, индустриални контролери, работни станции и други чувствителни електронни устройства в съответните работни помещения се изграждат енергийноефективни индустриални климатични системи с използване на промишлени климатици.
Въпреки че оптималната влажност на въздуха в промишлени сгради се определя за всеки конкретен случай, за широко разнообразие от приложения стандартните изисквания включват относителна влажност в диапазона от 45 до 50%, при максимално отклонение ±3% за час.
Успешната инсталация на една индустриална климатична система в промишлена сграда е резултат от изпълнението на следните основни процедури:
Известно е, че за индустриални приложения, в които системата за климатизация се инсталира извън работното помещение, стандартните енергийноефективни решения за климатизация често се повреждат, функционирайки в условия на запрашена, замърсена и агресивна работна среда. Използваните в конструкцията на климатичните системи стандартно изпълнение корпуси и уплътнения не са проектирани да предотвратяват навлизането на нефилтриран въздух в климатичния модул.
Следователно, при използване на система за битова климатизация в промишлени сгради за решаване на енергийноефективни индустриални климатизационни задачи, работните помещения не са защитени от навлизането на мръсен заводски въздух.
Друго съществено различие между промишлените климатици и битовите климатични системи е, че промишлените климатици се проектират специално, а не се адаптират към изискванията на всяко конкретно приложение. Коректният избор и инсталация на промишлените климатици са основни фактори за оптималното им и енергийноефективно функциониране.
При избора на място за инсталация на промишлените климатици трябва да се отчетат няколко основни фактора. Първо е необходимо да се вземе предвид влиянието, което има т.нар. критично място (основната климатизирана зона от помещението) върху функционирането на цялата климатична система, включително прецизност на работа, степен на безопасност, вътрешни, респективно външни зони и др.
Друг важен фактор, който трябва да се вземе под внимание при енергийноефективна климатизация на определените площи в промишлени сгради, е близостта на системата за управление на параметрите на околната среда до захранващия инсталацията външен въздух.
Следващият етап при проектирането на системата с енергийноефективни промишлени климатици е свързан с осигуряване на достъпност до съоръженията за климатизация в промишлените сгради. В процеса на планиране трябва да се осигури възможност за бъдещо разширение и техническо развитие на системата за климатизация.
Необходимо условие за осигуряване на оптимална работа на системата за индустриална климатизация с енергийноефективни промишлени климатици е обхванатите помещения в промишлени сгради да бъдат добре изолирани и влагоуплътнени. Таваните трябва да бъдат защитени срещу проникването на влага чрез използването на специална боя на каучукова или пластмасова основа за стените и пода. Съществува и изискването вратите и прозорците на обхванатите от системата с енергийноефективни промишлени климатици помещения да бъдат максимално уплътнени.
Външният свеж въздух в помещенията в промишлени сгради трябва да бъде поддържан в минимално количество, тъй като на практика внася допълнителен отоплителен/ охлаждащ/овлажняващ товар. По принцип външният въздух не трябва да надвишава 5% от цялото количество на въздуха, циркулиращ в критичната зона на климатизираното помещение.
Източник: TLL Media; Снимки: DreamstimeКлючови думи: Климатични системи климатизация на индустриални сгради климатици
Област: ОВК
Растящата нужда от охлаждане в горещините повишава изискванията за ефективност на уредите
Община Горна Оряховица търси доставчик на климатици за битово отопление
МВР търси доставчик на климатици
ТД на НАП - Велико Търново търси доставчик на инверторни стенни климатици
УМБАЛ "Св. Иван Рилски" търси изпълнител за абонаментно обслужване на климатични и вентилационни системи
АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com.
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!
28.08.2023 | Wilo Group изгражда захранвана изцяло с възобновяема енергия локална отоплителна мрежа в завода си в Германия
18.08.2023 | Кои са основните стъпки при разработване на охладителни системи от ново поколение
11.08.2023 | Растящата нужда от охлаждане в горещините повишава изискванията за ефективност на уредите
21.07.2023 | ICR 2023 събира професионалистите от сектора на охлаждане в Париж
05.07.2023 | REHVA публикува доклад за преминаването от природен газ към алтернативни енергийни източници в сградите
28.08.2023 | Wilo Group изгражда захранвана изцяло с възобновяема енергия локална отоплителна мрежа в завода си в Германия
18.08.2023 | Кои са основните стъпки при разработване на охладителни системи от ново поколение
11.08.2023 | Растящата нужда от охлаждане в горещините повишава изискванията за ефективност на уредите
21.07.2023 | ICR 2023 събира професионалистите от сектора на охлаждане в Париж
05.07.2023 | REHVA публикува доклад за преминаването от природен газ към алтернативни енергийни източници в сградите
Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg
Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта
© Copyright 2010 - 2023 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.