HVAC Bulgaria  

Термопомпени системи – принцип на работа, видове, специфики

Според историческите сведения най-старата земносвързана термопомпа в Европа е монтирана през 1937 г. и до днес отоплява кметството на град Цюрих. Сред страните с най-широко използване на термопомпи са Швеция, Швейцария, Австрия, Норвегия, Канада и др. През последните години терминът земносвързани все повече измества наименованието геотермални, за да се подчертае принципната разлика между термопомпите и системите, захранвани от горещи подземни и открити водоизточници.

Какво е термопомпа за отопление

Термопомпите поддържат температурата в различни като квадратура приложения, в съответствие с конкретните изисквания за комфорт, в широк диапазон на изменение на външните атмосферни условия. Принципът на работа на геотермалните термопомпи се базира на постоянната в значителна степен температура на локални участъци от земната кора. През последните години отоплението с термопомпи става все по-актуално. 

Термопомпите стандартно работят при температура на земните пластове и водата в диапазона от 8 до 15 градуса С.

На пазара в страната вече се предлага значително разнообразие от термопомпени решения -  родно производство и внос. Би могло да се твърди, че те представляват технически и ценово ефективна алтернатива на традиционно използваните отоплителни и климатични технологии. В битовия сектор термопомпените инсталации са модерно и икономично решение.

Принцип на работа

Земносвързаните термопомпи като устройство представляват автономни системи с електрическо захранване, които изпълняват комбинирано функциите - отопление, климатизация и производство на битова гореща вода. Принципно са изградени от пластмасови тръби с висока износоустойчивост. В зависимост от конкретните условия на приложение, като работен флуид в тях циркулира вода или антифриз. 

За разлика от конвенционалните топлопроизводствени мощности, геотермалните термопомпени решения абсорбират топлина от едно място и я пренасят към друго. Режимът, в който работят помпите е реверсивен. Ефективната им работа, независеща от сезонните промени във външната температура се обяснява с постоянната температура на земните пластове, респективно водата. 

През лятото термопомпите работят като климатици - извличат топлината от помещенията, предават я на работния флуид, циркулиращ в системата, който я пренася към значително по-студената земна кора. Сред основните предимства на съоръженията е възможността за използване на остатъчната топлина за производството на битова гореща вода. През зимата топлината, която системите пренасят чрез циркулиращия флуид се предава на въздуха в помещенията. Сред отличителните специфики на геотермалните термопомпи е възможността да отопляват въздуха дори в мразовити, студени дни.

На практика, използвайки съществуващите принципи за охлаждане, термопомпите преместват топлина от по-ниско температурен източник, като въздух, вода или земята към по-високо температурна приемна среда. В зависимост от конкретното изпълнение на помпата като приемна среда се използва вода, въздух (въздух вода) или антифриз. Ефективността на една термопомпа се определя като разлика между температурите на източника и средата. Изборът на термопомпа зависи от спецификите на конкретното приложение.

Видове термопомпи

Геотермалните термопомпени системи са два основни вида - отворено изпълнение и т.нар. системи затворен контур. Първите се отличават с по-елементарна конструкция. Изискват сравнително по-ниска първоначална инвестиция. Захранват се с вода директно от различни открити и подземни водоизточници. В практиката от години се използват различни като изпълнение отворени термопомпени системи, захранвани с вода не само от извори и езера, но и от басейни, потоци и дори изоставени мини. Инсталирането им е свързано с изискването в непосредствена близост до захранвания обект да се намира водоизточник с достатъчен капацитет. Друго важно условие, което трябва да бъде изпълнено е съществуването на налични възможности за реализиране на отворен цикъл за отвеждане на отработената вода (загрята или охладена).

В затвореноконтурните термопомпени системи през непрекъснато изолирани и зарити в земята тръби циркулира вторичен флуид - вода или водно базиран антифриз. Флуидът отвежда топлина от и към земята. Охлажда сградата, като флуида поема топлината от помещенията, пренася я през системата и я обменя със земята. Затвореноконтурни решения, в които хладилният агент циркулира директно по медни тръби зарити под земята са известни под наименованието термопомпи с директно или пряко разширение (direct expansion heat pump). Въпреки, че термопомпите с директно разширение са от най-старите използвани за комбинирано отопление и климатизация, през последните години употребата им е намаляла значително. Като основна причина за това се посочва високата прецизност, с която трябва да се направи изчислението и монтажът на подземния кръг, за да функционира термопомпата ефективно. Решенията с директно разширение имат по-висока теоретична ефективност от останалите видове термопомпи със затворен контур, поради изключването на циркулационна помпа от схемата.

В зависимост от конкретното изпълнение на тръбопроводната система, земносвързаните затвореноконтурни термопомпи се класифицират като хоризонтални и вертикални. Геотермалните термопомпи могат да бъдат свързани и към воден басейн. Оптималната схема се избира в зависимост от конкретните геофизични условия, в които ще работи термопомпата; площта на отопляваната, респективно климатизирана сграда; изискванията на възложителите и др. фактори. Прецизният анализ включва дори вида на почвата и скалите в района, където ще работи термопомпата.

     
Източник: TLL Media; Снимки: Dreamstime

Ключови думи: TLL Media   термопомпи   геотермална енергия   термопомпени системи  

Област: ОВК  

Аристон
Подобни статии
HEXONIC

АБОНИРАЙТЕ СЕ за единствения у нас тематичен бюлетин
НОВИНИТЕ В ОБЛАСТТА НА ОВК
на специализирания портал HVAC-Bulgaria.com
БЕЗПЛАТНО, професионално, всяка седмица на вашия мейл!


Passive House Shop
Български технически каталог
Последно от Технологии

Специализиран портал от групата IndustryInfo.bg

Действителни собственици на настоящото издание са Теодора Стоянова Иванова и Любен Георгиев Георгиев

ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ И ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ
Условия за ползване
Изисквания и условия за реклама
Карта на сайта

© Copyright 2010 - 2025 ТИ ЕЛ ЕЛ МЕДИА ООД. Всички права запазени.

  ФИРМЕНА ПУБЛИКАЦИЯПродуктови офертиБраншови акцентБизнесИнвестицииВидео на седмицатаПроектиПредстоящоРеализацииСъбитиятаОбществени поръчки/ТърговеОбучения/СеминариЕкспертноТехнологииСтатииКариериОбяви за работа
 

ОЩЕ ПОРТАЛИ ОТ ГРУПАТА

IndustryInfo.BG

ПРЕПОРЪЧВАМ МАТЕРИАЛ


 
 
момент...